Kralj Nikola Petrović 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10 | Nivo: Fakultet za humanističke studije

S A D R Ž A J
UVOD
Predmet ovog rada u nastavku biće jedan od vladara iz crnogorske dinastije Petrović, Kralj Nikola Petrović.
1 Kralj Nikola Petrović
Slika 1 – Kralj Nikola Petrović
Glas o pobedama crnogorskim bi raznesen širom sveta. Pesnici ih opevaše, a Crnogorci dadoše knjazu Nikoli naziv: "Car Junaka". Crna Gora je izašla iz rata proširena i dobila izlaz na more. Tada su joj priznale nezavisnost i one velike sile, koje joj to do tada formalno ne priznavahu.
Po ratu nastalo je dugo doba mira, koje je knjaz Nikola umio iskoristiti da Crnu Goru mudrom upravom i mirnim radom uzdigne na stepen na koji su je podigle pobede njene vojske u ratnim vremenima.
Rat sa Turskom 1876 – 1878. godine završio se dosta povoljno za Crnu Goru uprkos velikim žrtvama. Državna teritorija je više nego udvostručena. Crna Gora je dobila varoši: Nikšić, Kolašin, Bar i Ulcinj sa okolinm; sa Barom i Ulcinjom stekla je i izlaz na Jadransko more mada pod oštrom kontrolom Austro – Ugarske. Povećavao se i broj stanovništva iako nema tačnih podatak o tome koliko je Crna gora imala stanovnika odmah posle Berlinskog kongresa pa i kasnije.
Dobijanjem gradova, u kojima su zanatstvo i trgovina bili prilično razvijeni, nastali su povoljni uslovi za razvoj kapitalističkih odnosa a time i za veću klasnu diferencijaciju i izgradnju Crne Gore kao građanske države. Crna Gora došla je i do velikog broja turskih poseda u oslobođenim oblastima, ali je u nasleđe dobila i nerešeno agrarno pitanje.
Crnogorska vlada je već 1879. godine započela da sprovodi agrarnu reformu. Zemlja je deljena bivšim čivijama i doseljenicima Crne Gore i to ne samo izbeglička nego često i onih muslimana koji su ostali u Crnoj Gori čime je Turska bila stavljena pred svršen čin. Pri sprovođenju agrarne reforme postupalo se različito u pojedinima oblastima što je donekle zavisilo i od zatečenih prilika u tim krajevima.
Knjaz Nikola je zadržao velike površine zemlje koju je potom delio po svojoj volji i nahođenju. Velika darovnica zavisila je od knjaževe naklonosti, rodbinskih veza, zasluga u ratu, položaja i zvanja, a obično su bile veće od zemlje koju su dobijali vojnici. Darovnice su iznosile od dva do koju stotinu rala.
Dobijena zemlja ostala je i dalje u vlasništvu raniji posednika, a novi posednik je morao plaćati sve obaveze koje su na nju i ranije plaćane.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!